PASTILA NOSTRADAMUS
Ideile, se spune, sunt vinovate de haosul în care ne aflăm. (Constantin Noica)
miercuri, 26 februarie 2020
AUD ÎN ALB
O eclipsă de soare ai pe şoldul stâng iubito
mai implor tristeţea să nu râdă de mine
cu ochii scoşi liniştea rătăceşte prin sânge
mormintele fac strep-tease în cimitir totul e bine
Sânii tăi îmblânzesc amurgul a doua oară
abia mai respiri în abisul cicatrizat
doi îngeri îşi beau cafeaua plângând
între noi veşnicia se-ntinde ca un pat
Costel Zăgan,
Ode gingaşe
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu
Postare mai nouă
Postare mai veche
Pagina de pornire
Abonați-vă la:
Postare comentarii (Atom)
(niciun titlu)
***Sunt modest de două ori/ore: ajungă-mi! Costel Zăgan, Inventeme
(niciun titlu)
*** Poezia mi-a rămas datoare, la dragoste nici nu mă gândesc! Costel Zăgan, Inventeme
4 MARTIE 77
Internatul liceului ATL-BT meditator unii la film alții la bibliotecă restul fără centură de siguranță doar cu mama și cu tata-n gând și pu...
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu